Hızlı Okumak Ayrıcalıktır

Mart 18, 2019

Kim hızlı okumak istemez ki? Türkiye’de okuma hızı ortalaması dakikada 160 – 220 kelime aralığındadır. Oysa insan beyninin ve gözünün koordineli bir şekilde, yüksek bir anlama oranıyla, dakikada 500 kelimeden daha fazla okuyabilme kapasitesi vardır. Sahip olduğumuz bu yüksek okuma hızı kapasitemize ulaşabilmek için şüphesiz bazı özel teknikleri bilmek veya öğrenmek gerekir. Okuma hızınızı ne kadar artıracağınız mevcut okuma hızınızla doğru orantılıdır. Diğer bir ifade ile şu anda dakikada 200 kelime okuyorsanız alıştırmalar sayesinde okuma hızınızı 500 hatta 600 kelimeye çıkarabilirsiniz. Okuma hızınız 300-400 kelime / dakika aralığında ise bu durumda 1000 kelime / dakika seviyesine ulaşmanız mümkündür. Rakamlar değişse de okuma hızınızın düzenli bir çalışma sonucunda iki hafta gibi çok kısa bir sürede 2-3 katına çıkacağı kesindir.
Birçok alanda olduğu gibi okuma hızımızı da egzersizlerle geliştirmemiz mümkün. Nasıl ki atletler hızlarını antrenmanla artırabiliyorlar, okuma hızını da okuyarak artırabilirsiniz.

 Pozitif Hızlı Okuma seminerleri ile İlköğretim 4. sınıftan yetişkinlere kadar herkes hızlı okumayı ve hızlı okumayla birlikte anlamayı ve hafızada tutmayı da sağlayan teknikleri öğrenebilir. Bunun için yapmanız gereken kursumuza kaydolup uygulanan programı devamsızlık yapmadan düzenli bir şekilde sonuna kadar takip etmektir. 

Related Articles

Sınavdan Korkmuyoruz

Sınavdan Korkmuyoruz

Sınav tarihleri yaklaştıkça öğrencilerin stresi artıyor. Oysa sınava iyi hazırlanan öğrencilerin telaşlanmasına gerek yok. Sınavlar ne kadar iyi olduğumuzu göstermemiz, istediğimiz liseyi veya üniversiteyi kazanmamız için bir fırsat. Sınavda çabalarımızın karşılığını...

read more

Hızlı Okuma

Hızlı okuma, adından da anlaşıldığı gibi, normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek, daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir. Hızlı okuma tekniği yıllardır dünyanın ceşitli ülkelerinde kullanılmaktadıry. Ülkemizde ise 1985'lerden itibaren...

read more

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur

0 Comments

Share This